Zářivkové trubice s koncovkou mezinárodně označenou jako T5 představují pro akvaristiku ideální typ osvětlovací techniky. Těch důvodů, proč tomu tak je, je více. Především jde o přijatelný poměr pořizovací ceny a ceny za spotřebovanou energii k výkonu osvětlení. Dále je to jednoduchá montáž, více směrový osvit, dlouhá životnost a velmi dobré podání barev a teploty chromatičnosti.
Jakým způsobem lze instalovat zářivku t5 tak, aby splnila svůj účel a aby šlo zároveň o esteticky přijatelné řešení?

světlo

Závěsný modul

Velice elegantní způsob, který se mezi akvaristy rozšířil především za posledních patnáct let. Na trhu se totiž začala objevovat tělesa od výrobců, kteří si dobře uvědomovali úskalí osvětlování vodních nádrží, zejména v souvislosti s oxidací a korozí u zdrojů umístěných v blízkosti vodní hladiny.
Princip spočívá v zavěšení kompaktního svítidla až se čtyřmi trubicemi na ocelová lanka ze stropu nebo závěsného podhledu. Výhodou je volitelná výška zavěšení v závislosti na světelném výkonu a optimální vzdálenosti od hladiny, kam je umožněn snadný přístup.

osvětlení akvária

Součást krytu

Standardní a nejčastější řešení v minulosti, kdy byli akvaristé závislí na výrobcích svítidel zabudovaných uvnitř horního krytu. Většina z nich se také snažila vyrábět svítidla svépomocí, a ne vždy šlo o ideální, a hlavně bezpečný způsob. Dnes je na trhu řada krytů pro různé rozměry akvárií s integrovaným světlem, ale častým úskalím tohoto řešení bývá nízký výkon světel. Jde totiž zejména o dostatečný osvit kvůli růstu rostlin a v těchto případech je třeba volit v závislosti na objemu nádrže patřičně výkonné zářivky. Např. u délky nádrže 120 cm a standardní výšky 60 a hloubky 45 cm postačí pro dobrý růst rostlin jedna trubice T5 v délce 90 cm o příkonu 54 W. Obecně se mezi akvaristy doporučuje výkon osvětlení 1 W na 2 litry vody, ale to platí spíše pro zářivky T8, které mají nižší účinnost.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup