Na Vánoce se těší asi každý, i když možná, že někteří osamělí lidé v tomto období prožívají krušné chvíle, a o tomto smutném údělu zpívá i folková legenda Wabi Daněk v písni „Řetězy z papíru“. Měli bychom se proto také snažit o to, aby nikdo nezůstával na Vánoce sám, a aby alespoň o těchto nejkrásnějších svátcích bylo v domácnostech veselo.

kanalizační poklop

Veselo tu dokonce může být i tehdy, dojde-li tu k nějaké havarijní situaci a musíte kvůli tomu povolat instalatéry pohotovost. Pro instalatéra je takový zásah rutinou a možná, že se těší na to, až se objeví v domě, nazdobeném vánočními hvězdami, střapci a jehličím, a zpestří si tím svou pracovní činnost. Závady si ovšem termíny nevybírají a vašemu záchodu nebo kuchyňskému dřezu je )plně jedno, zda je osmý červenec, anebo čtyřiadvacátý prosinec.

toaletní papír

Ucpaný záchod – typickou havarijní situací, co si nevybírá termíny, je zanesení odpadu a kanalizace. Klidně se vám může přihodit, že na Štědrý den přestane odtékat kanalizační potrubí, a pro zprovoznění toalety nepomůže ani obvyklý prošťuch gumovým zvonem. Domníváte-li se, že instalatér sice udržuje pohotovost, ale ta se vztahuje jen na běžné víkendy, ale nikoli na svátky, mýlíte se. Pohotovost je zkrátka nonstop, to znamená, že i v té nejslavnostnější chvíli k vám maník v montérkách a hasákem v brašně nakluše jako na povel a začne řešit svízelnou situaci.

Nezdráhejte se volat i v noci – možná vám připadá, že je hloupé budit někoho v půlnoci, což také možná sami víte z vlastní zkušenosti, ale jestliže jde o závady, co nesnesou odklad, volejte kdykoli, i o půlnoci, i ve tři hodiny ráno. Těmi neodkladnými událostmi jsou například únik plynu v domě, vysazení topení v mrazivém počasí, anebo zanesený odpad na toaletě, kterou nutně potřebujete, poněvadž se tu pohybují malé děti, nemocní senioři či handicapovaní lidé.