V bytovém designu lze využít spoustu přírodních materiálů. Vyžaduje to ale cit a jistý řád. Vhodná kombinace přírodních materiálů následně vytvoří příjemnou oázu klidu, která má pozitivní vliv i na vaše zdraví. Jak si přinést kousek přírody i do bytu v centru města?

Bytový design vyjadřuje naše touhy, inspirace a odráží se v něm lidská individualita. Přírodní design dokonale podtrhne vašeho nespoutaného ducha, který by se raději viděl na vrcholcích hor než v městské džungli.

1. Působení přírody na lidské tělo

O tom, že pobyt v přírodě má pozitivní vliv na člověka, nemusíme debatovat. Na jaké aspekty lidského těla působí nejvíce?

Přírodní prvky kolem nás optimalizují krevní tep a tlak. Pouhá procházka v lese uvolňuje napětí ve svalech a snižuje stres. Podle fyzioterapeutů navíc pobyt v přírodě pomáhá s vyrovnáváním se s bolestí.

Výzkumy také uvádějí, že v přírodě dochází ke zvýšení pozornosti a rozvíjení kreativity. Někteří psychologové dokonce tvrdí, že pobyt v přírodě zlepšuje mezilidské vztahy.

2. Byt inspirovaný přírodou

Jak si tedy přírodní prvky přinést domů? Moderní internetové obchody prodávají nábytek v přírodním duchu. Pořízením lavice ve tvaru kmene stromu zavzpomínáte na posezení u táboráku a vůni lesa.

Důležité jsou také použité materiály. Zapomeňte na plasty, polyester, vinyl a jinou syntetiku. Žádoucí jsou naopak tyto:

  • dřevo,
  • kámen,
  • cihla,
  • bambus,
  • vlna,
  • kůže,
  • korek.

mech

3. Přírodní dekorace do bytu

Vedle užitného nábytku a přírodních materiálů na podlaze, stropě a obložkách dělají byt i dekorace.

Populární jsou mechové obrazy. Tyto přírodní plastické dekorace z mechu konzervovaného za sklem kombinují různé druhy lesního koberce. Díky tomu dosáhnete efektu, který připomíná lesní porost na stěně vašeho bytu.

Přírodu do bytu přinese také řasokoule. Tento druh zelené řasy původně sloužil jako dekorační prvek do akvárií. Postupně se z něj ale stal svébytný prvek, kterým doplníte dalšími přírodními prvky. Péče o ní je navíc snadná a zabere vám jen pár minut týdně.

Skutečně silným argumentem jsou upravené samorosty a březové dekorace. V lese si nasbírejte větve břízy, přelakujte je a vytvořte z nich působivé dekorativní prvky v domácnosti. Při troše zručnosti z březových kulánů vytvoříte i police, podtácky nebo ozdoby na police.

4. Rostliny jako klíčový prvek

To nejlepší nakonec. Co by to bylo za přírodu bez rostlin? Tyto přírodní čističky vzduchu neplní pouze dekorativní funkci. Díky fotosyntéze přeměňují oxid uhličitý na kyslík a zlepšují stav ovzduší v domácnosti.

Pokojovky jako ibišek a šáchor navíc působí jako zvlhčovač vzduchu. Ideální vlhkost v domácnosti by se měla pohybovat kolem 40 %. Toho dosáhne ale jen hrstka bytů. Naopak většina se pohybuje mezi 20–30 %. Pomocí květin přirozeně dosáhnete optimální vlhkosti vzduchu.

Květiny navíc využijete i v kuchyni. Použijte buď klasické, nebo mikrobylinky. Oblíbené a na pěstování jednoduché jsou meduňka, tymián, bazalka a máta. Doma vypěstované ovoce zastoupí zakrslé citronovníky a banánovníky.
Přírodou inspirovaný bytový design neplní pouze estetickou stránku. Propojením s přírodou vytvoříte místo poskytující klid a harmonii. Zakomponováním přírodních prvků vyjádříte svoji nespoutanou stránku a touhu vyrazit do venkovního světa.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup