Jakou želvu si pořídit, co vyřídit předem, s čím počítat a co všechno taková želva potřebuje? To všechno se dozvíte v tomto článku.

Kolik druhů želv se celkem chová?

U nás je to sedm suchozemských želviček, patří mezi ně:
1. Želva ostruhatá
2. Želva uhlířská
3. Želva pardálí
4. Želva žlutohnědá
5. Želva stepní
6. Želva vroubená
7. Želva zelenavá
želva leopardia
Z těchto druhů si jistě vyberete ten pravý právě pro vás. Želvičky jsou rozdílné v barvě, v chovu, respektive jeho náročnosti, v preferované potravě, ale také ve velikosti.

Želvy sloní, které se dožívají i stovky let, se ale u nás bez licence a želvího rodokmene chovat nesmějí. Želva je totiž v zemích Evropské unie chráněné zvíře, které sice chovat můžete, ale musíte jeho chov dokumentovat krajskému úřadu svého města.

Jaká želva je ideální pro začátečníky?
Chovatele většinou úplným začátečníkům doporučí pro první chov želvičky želvu zelenavou. Ta je na chov nejenom nejméně náročná, ale také má nejmenší úhyn. I proto je tento druh želvy ideálním prvním mazlíčkem pro děti, které si na chovu mazlíčka mohou natrénovat zodpovědnost a starostlivost o živého tvorečka.
krmení želvy

Kolik stojí pořízení želvy?

Cena za samotné zvířátko se pochybuje mezi osmi sty a patnácti sty korunami, ale záleží jak na druhu, tak na chovateli. K želvě je nutné mít tzv. CITES dokumentaci – tu dostanete automaticky k želvičce, ať už ji koupíte od chovatele, nebo třeba ve zverimexu. Tyto papíry jsou důležité a bez nich si želvičku nemůžete pořídit.

· CITES „A“
Želvu si musíte pořídit s dokumentací. To znamená, že nejpozději do třiceti dnů od její koupě je nutné zajít na krajský úřad životního prostředí, a zde želvu přihlásit. Zde musíte uvést své jméno, předložit občanský průkaz a želva zde bude zapsána pod vaše jméno.

Dokumentaci CITES však můžete na krajský úřad pouze poslat poštou, úřednici za vás všechny potřebné údaje mohou vyplnit, zaregistrovat vás do systému a originály dokumentů vám opět pošle nazpátek.

· Fotodokumentace
Poté musíte každý rok posílat na krajský úřad životního prostředí jednu fotku vaší želvičky. Poté, co želva dosáhne délky čtrnácti centimetrů krunýře, by měla být u veterináře očipovaná.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup