Je pravda, že v dnešní době se dopisy klasickou poštou příliš neposílají. Pouze úřední dokumenty, které musí být doručeny v písemné formě, jsou jí svěřeny. Dnes se častěji pro běžnou komunikaci na dálku používá e-mail, který je spolehlivější a především podstatně rychlejší.

Na tento fakt samozřejmě zareagovala i Česká pošta, která se pomalu přesouvá od doručovacích služeb směrem k prodeji nejrůznějších věcí, od pojištění až po časopisy. Většina lidí samozřejmě tento posun nevnímá příliš pozitivně, především pak proto, že se klasické doručovací služby zdražují.
vnitřek kartonové krabice

Ať už je to však jakkoliv, faktem zůstává, že například některé úřední listiny musí být doručeny v písemné formě. Avšak vzhledem k jejich důležitosti je také nutné, aby dorazily v naprosto nepoškozeném stavu. Je všeobecně známo, že s dopisy se na poště příliš šetrně nezachází. Aby tedy byl dopis v bezpečí, je potřeba zvolit vhodnou obálku.

Ty se dělají z mnoha nejrůznějších materiálů, ač zdaleka nejběžnějším je klasický papír. A zde se můžeme ptát: proč zrovna papír? Proč ne něco pevnějšího, silnějšího, jako například karton? Kartonové obálky se sice používají, obvykle však pouze při dopravě balíků. U klasických dopisů nemají místo. Proč? Má to několik důvodů.

Ten první souvisí právě s onou pevností. Je totiž celkem těžké vytvarovat karton do klasického tvaru, a ještě těžší potom pro běžného člověka vrchní díl ohnout a zalepit. Je zkrátka příliš nepoddajný. Stejně tak najdeme problém při saze dopis do tohoto typu obálky vložit. Neohne se a zvláště pokud se jedná o několik listů papíru, může být prakticky nemožné jej dovnitř dostat.
pohled na karton zblízka

To ovšem není jediná potíž. Další souvisí se silou materiálu. Musíme mít na paměti, že na obálkách bez okýnek je na všech úřadech adresa tištěna na tiskárně. Prakticky nikdy se nepíše ručně. Je to samozřejmě z důvodu lepší čitelnosti pro doručovatele a snížení rizika záměny. Je také pravda, že na tento materiál se poměrně obtížně píše. Tím pádem by stejně byla nutná papírová část, na kterou se napíše adresa.

Jak je vidět, karton má sice mnoho využití, v klasických dopisních službách to ale není. Výroba je poměrně drahá a má spoustu nevýhod. Navíc klasická papírová obálka je obvykle naprosto dostatečná k tomu, aby listina dorazila k adresátovi v pořádku. A to je přece to nejdůležitější, ne?