Již pračlověk, sotva se naučil vyrábět primitivní nástroje, si začal chránit chodidla před poškozením. Věděl, že pro něj to je otázka života či smrti – s roztrženým chodidlem by těžko mohl lovit kořist a byl by tak odkázán na pomoc ostatním. Tak vznikla první obuv.muž nosící tenisky.jpg

V té době šlo samozřejmě o primitivní ponožky z kůže, převázané provázkem. Přesto poskytovaly určitou ochranu a umožňovaly volnost pohybu. Ta byla velmi důležitá, protože člověk lovil zvěř především štvaním, nejprve se ji snažil unavit a později nahnat do připravené pasti.

Doba pokročila, a stejně tak i výroba obuvi. Kůže sice zůstala velmi dlouho ceněným materiálem, avšak již se začínaly používat i jiné. Zmínit můžeme například klasické dřeváky. Ovšem s tím, že si lidé dávali již od dětství nohu do bot, se za staletí poněkud změnil její tvar. Zvýraznila se klenba, prsty jsou těsně u sebe a chodidlo se stalo užším. Pokožka se potom stala měkčí a jemnější.

Vývoj se však nezastavil a dnes máme spoustu druhů bot z nejrůznějších materiálů. Každý si tak může vybrat podle svého vkusu a situace. Tento velký výběr však otvírá další dveře, které by měly raději zůstat zavřené.

Fakt, že pohodlné boty je radost nosit https://www.girltime.cz/pohodlne-boty-je-radost-nosit/, je známý. Měl by tedy být jedním z prvních kritérií při jejich výběru, spolu s jejich zdravotním dopadem. Bohužel tomu tak často nebývá. Především ženy jsou ochotny vzít na sebe obuv, která je nejen nepohodlná, ale má i špatný vliv na jejich nohu a někdy i páteř.

Záleží samozřejmě na tom, o jakou příležitost jde. Například pokud pracuji na vyšší pozici v kanceláři, nejspíš si na jednání s klientem nevezmu tenisky. Na ples nepůjdu v gumákách (i když na nástup na zahájení olympijských her ano) a na ranní běh si nevezmu lodičky na vysokém podpatku.

Ovšem pohodlí není jen o typu boty. Záleží také na tom, aby vám dobře seděla na nohu. I kdyby byla sebelepší, pokud bude o číslo větší či menší, rozhodně se v ní nebudete cítit dobře. A mějte na paměti, že prakticky každá značka používá trochu jiné číslování. Proto je dobré si ji před nákupem vždy vyzkoušet, zda nám sedí. A nestačí si ji jen nasadit, je třeba se v ní i trochu projít.

V souvislosti s tím nelze nezmínit v současné době stále populárnější nákup přes internet. Právě boty patří k jedněm z nejošidnějších zboží. Před nákupem nemáte možnost si je vyzkoušet, takže pokud přijdou a vy zjistíte, že jsou vám velké či malé, nezbude vám, než je vrátit a objednat si jiné. A to znamená opět čekat na dodání.gumáky a deštník v dešti.jpg

Zkrátka výběr vhodných bot závisí na mnoha faktorech. Je důležité posoudit nejen velikost a vzhled, ale i materiál, jeho prodyšnost a příležitost, při které je budeme nosit. Jen tak si zajistíme, že budeme mít skutečně nohy jako v bavlnce.