Člověk usne prakticky kdekoliv, někdy i ve školní lavici, nebo ve vlaku. K odpočinku ale potřebujeme mnohem víc.
Jedním z předpokladů dobrého odpočinku je vzduch, který v ložnici máme. Bez ohledu na roční dobu, ložnice musí být vyvětraná. Od jara do podzimu můžeme mít mírné větraní prakticky trvale a to tak, aby nám nefoukal studený vzduch přímo na postel. V zimě větráme dobu přiměřenou k výměně vzduchu. Chladnější prostředí ke spánku nevadí, stačí teplá přikrývka. Naopak přetopený prostor nám neprospívá. V horku si neodpočineme, budíme se opakovaně ze spaní, nemůžeme najít tu správnou polohu pro odpočinek a naše tělo zvyklé na teplé prostředí potom neumí dost dobře zvládat tepelné skoky a jsme citlivější k nachlazení.jednoduše zařízená ložnice.jpg
K dobrému spaní patří i příjemné lůžkoviny a povlečení, které je ve styku s naší pokožkou. V chladnějším počasí volíme teplejší přikrývky a hřejivé povlaky, na léto zvolíme lehčí a jemně chladivou variantu.
Nepodceňujte výběr polštáře, protože může výrazně ovlivnit krční páteř. Polštáře z prachového peří, které měly naše babičky, už jsou přežité. Polštářům dneška vládne paměťová pěna, což je viskoelastická pěna, která se velice dobře umí přizpůsobit každému tělu a roztoči v ní nemají šanci na přežití.
Polštáře máme klasické a anatomické.
Klasický polštář je vhodný pro lidi, kteří rádi polštář objímají a tvarují, rádi spí na břiše a jsou zvyklí na určitý tvar polštáře.polštáře s romantickým potahem.jpg
Anatomický polštář je vytvarovaný podle krční páteře a bude vyhovovat lidem, co mají rádi pod hlavou vyšší vrstvu a rádi spí na zádech.
U polštáře preferujte snímatelný potah, který se dá snadno vyprat.
Dalším materiálem pro výplň polštářů a přikrývek je duté vlákno, které vyniká svou lehkostí a skvělými termoregulačními vlastnostmi. Přikrývky jsou prošité, což zabraňuje výplni v nerovnoměrnému shrnutí na jednu stranu. Materiál odpuzuje roztoče, celý polštář i přikrývka se dají prát v pračce.
Ložnice je oázou klidu a pohody https://www.skvelydomov.cz/loznice-je-nasi-oazou-klidu-a-pohody/ a proto bychom ji měli umístit tak, aby byla orientovaná do tichého prostředí a slunce se do jejich oken neopíralo po celý den.