Gotu kola neboli pupečník asijský je v indické a čínské medicíně již po dlouhou dobu velmi důležitou rostlinou. Protože je tak oblíbený, začíná pronikat také k nám. Na jihu Asie se nápoj z této rostliny pil již před několika tisíci lety. Říkalo se mu nápoj dlouhého života.
Pupečník asijský je štíhlá popínavá rostlina rostoucí především v bažinatých oblastech, kde je zároveň horko. Najdeme jej tedy například na Srí Lance, v Číně, Austrálii, jihovýchodní Asii či jižní Africe. K léčebným účelům se používají převážně listy, které dle oblastí mívají různé tvary. Pokud mají dostatek vody, jsou listy široké a vějířovité, na suchu jsou naopak tenké a malé.obrázek hlavy a mozku
Gotu kola je prospěšná pro udržení přirozené obranyschopnosti a podpory imunity. Má velmi příznivé účinky také na kognitivní funkce, což z ní činí velmi oblíbenou mezi studenty. Zároveň napomáhá člověku po stránce duševního zdraví. Napomáhá také normální činnosti kardiovaskulárního systému a cévní soustavy, pomáhá udržovat ženské pohlavní zdraví a prospěšná je také pro dýchání a trávení. Nejvhodnější je vnitřní aplikace, například ve formě kapslí, tinktury či prášku. Ze sušené byliny se připravuje čaj.
Mnohé vědecké výzkumy navíc potvrdily, že se jedná o omlazující přípravek, který se používá také k léčbě ran a oparů. Pomáhá také proti padání vlasů, omlazuje a zároveň vyživuje pleť. Také je skvělá při prevenci proti vzniku žaludečních vředů. Známá je také jako bojovník proti špatné náladě a depresím.mozek v rozsvícené žárovce
Kromě využití v lékařství se rostlina používá také v gastronomii. Asijští šéfkuchaři s ní dolaďují chuť pikantních jídel a salátů.
Pro své silné účinky je nutné si během užívání pupečníku udělat přestávku. Po třech týdnech pravidelné konzumace je třeba udělat alespoň týdenní pauzu. Z důvodu silného působení se dále užívání nedoporučuje těhotným a kojícím ženám ani malým dětem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup