Označení bio získají rostlinné a živočišné produkty z ekologického zemědělství. Základní rozdělení je tedy na bio chov a bio pěstování. Obě skupiny musí splňovat velmi přísná legislativní pravidla, která se nedá nijak obejít. Po splnění veškerých nařízení produkt dostane takzvanou bio známku, která musí být vždy uvedena na obalu produktu. Pokud známka na produktu uvedena není, tak se nejedná a produkt v bio kvalitě.

Některé značky dokáži klamat svým názvem a slovo bio do něj vkládají, ačkoli s ekologickým zemědělstvím a chovem nemají nic společného.
 
Bio rostliny
Rostliny vyprodukované v ekologickém zemědělství a označení bio nesmějí být hnojeny chemickou cestou a také půda, ve které rostou nesmí nijak chemicky ošetřená či hnojená. Nenechte se zmást rozdílem mezi organickými a bio rostlinami. Při pěstování v bio kvalitě lze používat postřiky, ty však musí splňovat přísná opatření a nesmějí být chemického původu.

Rostliny v organické kvalitě nejsou ošetřené přírodními ani chemickými produkty. Co se kvality týče, můžeme říct, že organic kvalita je výše než bio kvalita. Pokud se o problematiku bio zemědělství zajímáte z etických důvodů, tak se vyvarujte rostlinám z dovozu. Mohou mít sice označení bio, ale jejich dovoz už nijak hlídán není.
 
Bio živočišné produkty
Co se týče bio chovů, tak jednou z významných a nezanedbatelných výhod je kvalita zacházení se zvířaty. Pokud se budeme bavit například o nosných slepicích, tak v běžných chovech velmi často žijí v opravdu malých klecích a za hodně špatných podmínek. Oproti tomu slepice, které produkují vejce v bio kvalitě jsou vypuštěny do volného výběhu. Místo chemicky vylepšených obilovin jsou krmena čerstvou trávou a kvalita vajec je nesrovnatelně lepší.

Bio maso je také určitě znatelně kvalitnější než to, které běžně vidíte na pultech v supermarketech. Zvířata se mohou volně pohybovat na pastvinách a díky tomu má maso menší podíl tuků. Zkuste si koupit plátek masa v bio kvalitě a plátek levného běžně prodávaného, sami můžete zkusit, jak moc se jejich chuť liší. Tvrdím se říct, že budete překvapeni.