Sametová revoluce vnesla do naší země výraznou změnu v chování lidí, co se týče plánování dovolených. Obrovské počty rekreantů se z tehdejšího Československa vrhaly zejména za hranice zemí západní Evropy a někteří mířili ještě dál, do Asie, Afriky a do zámoří. A tak se v průběhu několika let pomalu, ale jistě odsouvaly z centra zájmu o dovolenkové pobyty destinace, do té doby obvyklé, tedy zejména Jadran (Jugoslávie), Černé moře (Bulharsko, Rumunsko a SSSR), Balt (NDR) a také největší sladkovodní jezero střední Evropy s názvem Balaton.

lodě na Balatonu

Každý tehdy v Československu věděl, že Balaton se nachází v Maďarsku, a že je z naší země tato lokalita nejblíže. Proto se k Balatonu upínaly tisíce zájemců a pobyt v Maďarsku byl pro Čechoslováky něčím, dalo by se říci, exotickým. V osmdesátých letech tu byly v provozu tržnice s ovocem a zeleninou a mnohdy i se zbožím z kapitalistických zemí, zejména s textilem a oděvními doplňky, a tak se tu dovolená obvykle spojovala s nákupy zboží, co u nás nebylo k mání.

hladina Balatonu

Po Sametové revoluci začal Balaton ztrácet na významu a zdálo se, že přestane obyvatele naší země dočista zajímat, ale byl to pouze dočasný jev. Poptávka po kapitalistickém zboží byla velmi brzy nasycena, ale na půvaby Maďarska a okolí překrásného mělkého jezera lidé nezapomněli. V současné době se tato lokalita opět stává velmi oblíbenou pro autokarové zájezdy i pobyty na vlastní pěst, které lze spojit i s návštěvou Bratislavy, Vídně a Budapešti.

A Balaton nejlepší pláže? V zásadě to máte jedno, protože, kam se vypravíte, většinou jsou všude k dispozici pláže písečné i travnaté, třeba i v docela malé vesničce Balatonakali. Dovolenou v Maďarsku rozhodně neprohloupíte, a jediné, co tu potřebujete, kromě obvyklých praktických záležitostí, je vhodné počasí a samozřejmě dobrá nálada. A jste-li vystresovaní, tady určitě přijdete na jiné myšlenky.