Kryptoměny lze nakupovat přes kryptoměnové směnárny nebo burzy. Byť angličtina pro obojí používá stejné slovo exchange, rozdíl mezi směnárnou a burzou je zásadní. Burza je místo, kde se střetává nabídka a poptávka, takže na burze obchodují tisíce lidí. U směnárny nakupujete kryptoměny od společnosti, která má vlastní zásoby.

zabezpečení

Prodej i nákup kryptoměn přes burzu bývá složitější, probíhá prakticky okamžitě a poplatky jsou minimální. Naproti tomu nákup přes směnárny je jednoduchý, ale kvůli vyšším poplatkům se prodraží. Rozdílem je také to, že mnoho burz má integrované virtuální peněženky, kam se vám uloží nakoupené digitální mince, zatímco při nákupu přes směnárnu musíte mít virtuální peněženku vytvořenou předem.

Které směnárny patří mezi nejpopulárnější?

Pokud neobchodujete často a chcete udělat pouze jednorázový nákup, tak si pravděpodobně vystačíte se směnárnou. Nejjednodušší je využít služby české směnárny, která podporuje platby v CZK. Takovou směnárnou je například SimpleCoin, kde zaplatíte poplatek asi 4 %. Směnárna podporuje kryptoměny Bitcoin, Ethereum, ZCash, Litecoin a Bitcoin Cash.

Ze zahraničních směnáren má v Česku nejzvučnější jméno pravděpodobně Coinbase, což je směnárna kryptoměnové burzy GDAX (Coinbase Pro). Směnárna nabízí řadu populárních kryptoměn, avšak největším lákadlem je bonus 10 dolarů při nákupu kryptoměn v hodnotě alespoň 100 dolarů. Nevýhodou jsou ale opět vyšší poplatky, které jsou 1,49 % pro standardní nákup a prodej nebo 3,99 % pro instantní nákup platební kartou.

mince bitcoin

Do třetice uveďme směnárnu Changelly, která má jednoznačně největší portfolio nabízených kryptoměn. Směnárna nabízí přes 100 různých titulů, avšak účtuje si vysoké poplatky. Při nákupu kryptoměn za tradiční fiat měny zaplatíte 10 %, což je opravdu hodně. Směna dvou různých kryptoměn sice přijde na pouhých 0,5 %, avšak to většině klientů asi moc nepomůže.
Jak můžete vidět, tak nabídky kryptoměnových směnáren jsou opravdu různorodé. Pokud se ale snažíte ušetřit, tak je lepší využít kryptoměnové burzy. Například burza Coinmate si účtuje poplatek pod 0,3 %. A to je opravdu rozdíl.