VEDENÍ. Elektrická vedení se nesmí poškodit. Chráníme je také, aby se nepřekroutilo. Poškozené šňůry hned vyřadíme a nahradíme je novými třemi vodiči, nesmíme je spravovat ani nastavovat. Nové zásuvky ve zdích jsou výhradně s třetím ochranným kolíkem, který je spojen se zemí nebo s nulovým vodičem, aby se chránily kovové části spotřebičů před proudem.

stožáry

UVOLNĚNÉ KONTAKTY. Nejčastější závadou v instalaci i přístrojích je například otřesy uvolněný kontakt, povolený šroubek nebo matice. Znamená to zvýšený elektrický odpor, zahřívání. Tak vzniklo už mnoho požárů. Při vypnutém proudu šroubky občas prohlédneme a dotáhneme.

ROZVODKY. Některé zásuvky ve stěnách mají třetí kolík, spojený se zemí. V domácnostech bývá i mnoho rozvodek, které nemají ochranné kontakty k připojení tohoto třetího vodiče. Jsou nebezpečné.

ZKRAT.Je – li poškozena izolace, může elektřina unikat do přístroje či zařízení , při doteku projet tělem a způsobit i smrtelný úraz. Ve vedení je zkrat. Poznáme to též podle toho, že se kolečko elektroměru točí, i když není spotřebič zapnutý. Zbytečně uniká proud, za který platíme. Takovou závadu odstraní jen odborník.

rozdvojka

NESVÍTÍ SVĚTLO. Nesvítí – li světlo ani u souseda a v celém domě, není porucha u vás, nemá smysl v bytě něco opravovat. Zhasne – li jen jedna žárovka, vyšroubujeme ji a prohlédneme (až se ochladí), nemá – li přepálené vlákno. Zkusíme místo ní jinou. Je – li žárovka v pořádku a přece nesvítí po zašroubování, nesvítí zpravidla také některé jiné žárovky, protože se přepálila pojistka. Vyměníme pojistkovou vložku. Jsou – li žárovky i pojistky v pořádku a světlo nesvítí, je chyba ve vedení nebo ve vypínači. To nemůžete sami opravit.
VÝMĚNA POJISTEK. Musíme mít v zásobě pojistkové vložky.

elektrárna

VAŘIČE, ŽEHLIČKY, KUCHYŇSKÉ STROJKY. Na elektrických spotřebičích nemůžeme opravovat sami skoro nic, nerozebíráme je.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup